Костел святого Марка у Варяжі

Сьогодні Варяж – село на Сокальщині біля самого українсько-польського кордону. А кількасот років тому тут було місто з маґдебурзьким правом, замком, палацом, кількома храмами, двома синагогами і ратушею

Костел святого Марка побудований за проєктом архітектора Войцеха Лєнартовича у 1688-1693 роках. Бароковий храм став частиною комплексу монастиря і колегії ордену Піярів, які з обох сторін прилягали до костелу

Фундатором комплексу був Марко Матчинський, якого у 1694 поховали у криптах храму.

1852 року перед головним входом спорудили дзвіницю і браму зі скульптурами святих.

До сьогодні в інтер’єрі збереглися лише рештки колись величних розписів XVIII століття.

Навпроти храму була велика ринкова площа з ратушею. Однак, після 1951 року, коли Варяж відійшов до Радянського союзу, весь цей простір зазнав хаотичної забудови. Варяж отримує назву Новоукраїнка і остаточно занепадає. В костелі облаштували склад. Монастирський корпус праворуч від фасаду зруйнували, а в іншому влаштували будинок культури.

1983 року почали ремонт даху, але знявши покрівлю, роботи зупинили. Досить швидко це спричинило руйнування храму. Обвалилися цегляні склепіння, проломивши підлогу. Крипти з похованнями опинилися під відкритим небом.

Зараз пам’ятка в стані руїни, коштів на порятунок немає

 

Нове

Related news